Antalya Gezi Rehberi | Kamp | Otostop - Mustafa KÜÇÜK

Antalya Gezi Rehberi | Kamp | Otostop

Antalya Gezi Rehberi | Kamp | Otostop

Herkese selam! Geçtiğimiz hafta Gaziantep’te çok bunaldığım için Antalya gezisi yapma kararı almıştım, gezimi her şey dahil otel yerine bir kamp çadırında, lüks araç yerine otostop çekerek sürdürmeyi planlıyordum.

Gerçi lüks araç biraz şans meselesi otostop çekerken ne ile karşılaşacağınız pek belli olmuyor 🙂

Öncelikle ilk otostop tecrübem olacağı için ve şehirler arası otostop çekmek istemediğim için Gaziantep’ten Antalya’ya uçak ile gitmem lazımdı ancak uçak biletleri aktarmalı olduğu için baya pahalıya denk geliyordu, en ucuz 250-300TL civarından başlıyordu. Biraz araştırma yapınca Adana üzerinden Antalya uçuşları 70-80TL civarıydı, Gaziantep – Adana otobüs bileti ise 35TL bana ortalama 120TL’ye patladı.

Gaziantep’ten Adana’ya vardığımda biraz bekledikten sonra Adana’nın meşhur sıcağını hissetmemle birlikte havaalanında serinlemenin hayalini kurdum. Hemen havaalanına nasıl gideceğimi öğrenmek için otobüs muavinlerine sorduğumda bana geldiğim otobüs firmasının zaten havaalanına giden servisi olduğunu ve servisin 2 dakika önce gittiğini söylediler.

Açıkçası uçak saatime daha olduğu için pek umursamadım ancak yinede erkenden gitmek istediğim için otobüs ve minibüs bakındım ama havaalanına direk giden bir araç olmadığını söylediler, o yüzden aktarmalı gidebilecektim.

Adana Otogardan Havaalanına Nasıl Gidilir?

Adana otogarına vardıktan sonra otobüs firmanızın sevisi olup olmadığını sorun eğer yoksa otogardan çıkarak yolun karşı tarafına geçin ve hemen orada “Park Adana’ya” giden minibüsler göreceksiniz. Minibüse bindikten yaklaşık 20 dakika sonra “Park Adana’nın” karşısında ineceksiniz ve oradan tekrar bir araca binmeniz gerekecek ama eğer zamanınız var ve yürümeyi seviyorsanız benim yaptığım gibi havaalanına yürüyerek gidebilirsiniz zaten indiğiniz yere ortlama 30 dakika falan.

Not: Yolun karşısına geçerken dikkatli olun.

Not 2: Minibüs ücreti yanlış hatırlamıyorsam 2-3TL olması lazım.

Adana Havaalanından Antalya’ya Nasıl Gidilir?

Uçakla.

Antalya

Sonunda saat 19:00 gibi Antalya’ya vardıktan sonra Konyaaltı Migros AVM giderek İstanbul’dan gelen arkadaşımı bekledim. Saat biraz geç olduğu için direk konyaaltı plajına kamp yapmaya gittik şans ya sahili bakıma almışlar 🙂 heryer inşaat, heryer taş, çadırı kurmak inanılmaz zor oldu.

Şu an ne durumda bilmiyorum ama eğer hala öyleyse önermiyorum, wc bile yoktu :/

Sabah erkenden kalkıp biraz Konyaaaltını gezdikten sonra Muratpaşa’ya geçtik.

Gezilecek yerlere geçmeden önce yazdığım yerlerin sadece benim vakit bularak gezdiğim yerler olduğunu belirtmek istiyorum daha fazla gezilecek yere daha fazla araştırma yaparak ulaşabilirsiniz.

Antalya Muratpaşa Gezilecek Yerler

Kaleiçi

Hadrian Kapısı

Antalya’yı ziyarete gelen Roma İmparatoru Hadrianus için yapılmış olan üç kapılar olarakta bilinen Hadrian kapısını eğer Muratpaşaya gelirseniz gelip görebilir fotoğraf çekebilirsiniz tam merkezdedir.

Kapının hemen diğer tarafında çok güzel eğlence mekanları bulunmakta eğer vaktiniz var ise oralarada uğrayabilirsiniz.

 

Atatürk Evi Ve Müzesi

Atatürk’ün Antalya’yı ziyareti için hazırlanmış olan ev daha sonra müze haline getirilmiş. Anladığım kadarıyla çoğu şehirde var, İzmir’de de gitmiştim, Antalya’da da gitmemek olmazdı 🙂 Eğer gitmek isterseniz merkezde bulunuyor ve pembe bina.

Atatürk’ün Antalya hakkında “Hiç şüphesiz ki Antalya Dünya’nın en güzel yeridir.” sözünüde buraya yazayım.

Sanırım Muratpaşa’da gezdiğim yerler bu kadar, ben gitmedim ancak gitmek isterseniz Düden Şelalesi’ne de gidebilirsiniz. Muratpaşa’da bulunuyormuş merkeze biraz uzak diye biliyorum.

Diğer ilçeleri çok gezmediğim için ilçe ilçe ayırmak yerine direk gezdiğim yerleri yazacağım.

Aspendos Antik Kenti

Şehre biraz uzak ama mutlaka gitmeniz gereken yerlerden birisi, gerçekten devasa bir yapı ve turistlerin akın akın geldiği yer gittiğimde bu kadar kalabalık beklemiyordum şaşırdım doğrusu.

Buraya Antalya otogarından gidebilirsiniz her saat kalkan otobüsler bulunuyor, sizi Manavgata kadar götürecek daha sonra siz oradan minibüse binerek 20 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz.

Giriş ücreti 25TL, eğer 18 yaşından küçükseniz giriş ücretsiz.

Not: Aspendos Antik Kenti sadece bu tiyatro alanından oluşmuyor, burayı gezdikten sonra oradan tabelaları takip ederek antik kenti gezebilirsiniz.

Not2: İnanılmaz büyük.

Köprülü Kanyon

İşte benim iyi ki gitmişim, gitmeseymişim çok şey kaçırırmışım dediğim yer, şehrin baya uzağında kalan gitmek için otostop çekmeniz gereken yer.

Arkadaşlar buraya giderseniz mutlaka suya girin, hayatımda girdiğin en soğuk suydu 🙂

Buraya gitmek için otostop çekerken bizi alan abi bir rafting firmasında çalışıyormuş köprülü kanyona 4km kala akşam biraz geç olduğu için saolsun bizi kendi çalıştığı yere götürerek geceyi burada geçirebileceğimizi söyledi. Aslında heyecanla karışık güzel bir duyguydu insanların yardımcı olması, açıkçası ilk başta kalmakta tereddüt ettik ama sabah uyanınca iyi ki kalmışım dedirten manzarası vardı.

Kaldığımız Yerin Manzarası

Kaldığımız Yerin Manzarası

Kaldığımız Yerin Manzarası

Köprülü Kanyon Yolu

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon

Fenomen Rafting

Burayı özellikle yazıyorum, yazmasam ayıp olur çünkü 🙂 Köprülü Kanyon’a giderken çok acıktığımız için uğradığımız yer, kahvaltı yapıp yolumuza devam edecektik ama onlar çantalarımızı bırakarak yola devam edeceğimizi gelince alabileceğimizi söylediler, eğer sırtınızda 11-12kg çanta taşıdıysanız nasıl mutu olduğumuzu eminim anlamışsınızdır 🙂 Tekrar dönünce istersek dinlenebileceğimizi söylediler ve ücretsiz yemek ısmarladılar.

Buradan kendilerine tekrar teşekkürlerimi iletiyorum, eğer yolunuz buraya düşerse rafting yapabilir veya nehir kenarında çadırınızla kalabilirsiniz.

Kaş

Kaş Antalya’nın bir ilçesi ve benim yine en beğendiğim yerlerden birisi, Fethiye’ye doğru otostop çekerken buraya uğramıştık 2-3 saat kalma fırsatımız olmuştu. Eğer Muğla’ya otostop çekiyorsanız burada konaklayabilirsiniz.

Antalya – Kaş

Antalya – Kaş

Antalya – Kaş

Antalya – Kaş

Antalya – Kaş

Kalkan

Burası Kaştan hemen sonra geliyor, çok yorulduğumuz için ve gece saat geç olduğu için otostopa devam etmek istemeyerek 1 gece burada sahilde yatmaya karar verdik.

Açıkçası buraya geldiğim için çok mutlu olmadım, çünkü inanılmaz pahalı biryer ve gördüğüm kadarıyla neredeyse herkes turist daha sonra internette biraz araştırınca kalkan’ın %80’nin İngiliz olduğunu öğrendim ve çoğu turist burada villa kiralıyormuş.

Şimdilik bu kadar sanırım, aklıma geldikçe tekrar güncelleyeceğim.